Glaxosmithkline Coldrex Maxgrip Lemon (10 Plicuri Pulbere Orala)

Pret redus
Glaxosmithkline Coldrex Maxgrip Lemon (10 Plicuri Pulbere Orala)

Prin cumpărarea acestui produs se acordă până la 2 puncte de loialitate. Coșul dumneavoastră va totaliza 2 puncte care poate/pot fi schimbat(e) într-un cupon de 0,40 lei.


GLAXOSMITHKLINE  COLDREX MAXGRIP LEMON (10 pliocuri pulbere orala)

Mai multe detalii

Pret redus -11.81%

24,78 lei

in loc de 28,10 lei

Disponibilitate: In stoc

125 produse in stoc

GLAXOSMITHKLINE  COLDREX MAXGRIP LEMON (10 plicuri pulbere orala)


Indicatii.

Este indicat pentru tratamentul de scurta durata al simptomelor gripei si racelii commune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv al cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

 

Contraindicatii.

Hipersensibilitate cunoscuta la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, acid ascorbic sau la oricare din excipientii produsului. Copii cu varsta sub 12 ani. insuficienta hepatica sau renala severa, hipertensiune arteriala, hipertiroidism, diabet zaharat, boli cardiace. Administrarea la pacienti sub tratament cu antidepresive triciclice, beta-blocante, inhibitori de monoaminoxidaza - IMAO (inclusiv cei care au facut tratament cu IMAO in ultimele 2 saptamani). Deficite congenitale de absorbtie a zaharului, deoarece fiecare plic contine 4 g zahar.

 

Dozare si mod de administrare.

Continutul unui plic se toarna intr-un pahar, care se va umple apoi pana la jumatate cu apa fierbinte. Adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta 12 ani: un plic cu pulbere orala la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitate; nu trebuie depasita doza de 4 plicuri in 24 ore. Nu este recomandat copiilor cu varsta sub 12 ani. Nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului.

 

Atentionari.

Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru gripa si raceala, alte decongestionante nazalesau alte medicamente care contin paracetamol. Prudenta in cazul utilizarii warfarinei. Posibile interactiuni cumetoclopramid, domperidon, colestiramina, fenilefrina. in timpul sarcinii se utilizeaza numai daca beneficiul terapeutic matern depaseste riscul potential pentru fat.

 

Reactii adverse. Ocazional, paracetamolul poate determina eruptii cutanate si alte reactii alergice. Aminele simpatomimetice pot creste tensiunea arteriala cu cefalee, ameteli, varsaturi, diaree, insomnie si rareori, palpitatii.

 

Prezentare:

Cutie cu 10 plicuri pulbere orala

 

Producator:

GlaxoSmithKline

Glaxosmithkline Coldrex Maxgrip Lemon (10 Plicuri Pulbere Orala) <p><strong>GLAXOSMITHKLINE  COLDREX MAXGRIP LEMON (10 plicuri pulbere orala)</strong></p> <p><strong><br /></strong></p> <p><strong>Indicatii</strong>.</p> <p>Este indicat pentru tratamentul de scurta durata al simptomelor gripei si racelii commune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv al cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.</p> <p> </p> <p><strong>Contraindicatii</strong>.</p> <p>Hipersensibilitate cunoscuta la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, acid ascorbic sau la oricare din excipientii produsului. Copii cu varsta sub 12 ani. insuficienta hepatica sau renala severa, hipertensiune arteriala, hipertiroidism, diabet zaharat, boli cardiace. Administrarea la pacienti sub tratament cu antidepresive triciclice, beta-blocante, inhibitori de monoaminoxidaza - IMAO (inclusiv cei care au facut tratament cu IMAO in ultimele 2 saptamani). Deficite congenitale de absorbtie a zaharului, deoarece fiecare plic contine 4 g zahar.</p> <p> </p> <p><strong>Dozare si mod de administrare</strong>.</p> <p>Continutul unui plic se toarna intr-un pahar, care se va umple apoi pana la jumatate cu apa fierbinte. Adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta 12 ani: un plic cu pulbere orala la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitate; nu trebuie depasita doza de 4 plicuri in 24 ore. Nu este recomandat copiilor cu varsta sub 12 ani. Nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului.</p> <p> </p> <p><strong>Atentionari</strong>.</p> <p>Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru gripa si raceala, alte decongestionante nazalesau alte medicamente care contin paracetamol. Prudenta in cazul utilizarii warfarinei. Posibile interactiuni cumetoclopramid, domperidon, colestiramina, fenilefrina. in timpul sarcinii se utilizeaza numai daca beneficiul terapeutic matern depaseste riscul potential pentru fat.</p> <p> </p> <p><strong>Reactii adverse</strong>. Ocazional, paracetamolul poate determina eruptii cutanate si alte reactii alergice. Aminele simpatomimetice pot creste tensiunea arteriala cu cefalee, ameteli, varsaturi, diaree, insomnie si rareori, palpitatii.</p> <p> </p> <p><strong>Prezentare:</strong></p> <p>Cutie cu 10 plicuri pulbere orala</p> <p> </p> <p><strong>Producator:</strong></p> <p>GlaxoSmithKline</p>
25,78 lei
>